Zasady i bezpieczeństwo na wodzie
-
Woda to jeden z żywiołów i rządzi się własnymi prawami. Należy więc przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa.
-
Założenie kamizelek asekuracyjnej jest obowiązkowe, nawet jeśli spływ będzie się odbywać na jeziorach lub rzekach ze spokojnym nurtem i nie przewiduje się wywrotek. Trzeba założyć kamizelki, chociażby ze względu na możliwość wystąpienia skurczu, który złapać może tym bardziej w zetknięciu z zimną wodą.
Kamizelka asekuracyjna- instrukcja nakładania i użytkowania:
- Używać kamizelek zgodnie z podanym rozmiarem i przeznaczeniem.
- Przed każdym założeniem sprawdzić stan techniczny kamizelki, w przypadku uszkodzenia nie używać jej.
- Po nałożeniu dopasować kamizelkę poprzez zapięcie klamerek i dociągnięcie taśm regulacyjnych oraz zawiązanie sznurków, w taki sposób, żeby kamizelka ściśle przylegała do ciała.
- Nie siadać na kamizelkę.
- Nie używać jako poduszki.
- Kamizelka asekuracyjna NIE JEST KAMIZELKĄ RATUNKOWĄ.
- Nie gwarantuje uratowania, zmniejsza jedynie ryzyko utonięcia.
- Pełna sprawność kamizelki asekuracyjnej może nie zostać osiągnięta w pewnych okolicznościach i w połączeniu z określonym ubiorem.
- Kamizelki asekuracyjne są przeznaczone dla przeciętnej osoby dorosłej do użytkowania na wodach osłoniętych, gdy pomoc jest w pobliżu, a użytkownik umie pływać. Natomiast kamizelki ratunkowe są przeznaczone dla przeciętnej osoby dorosłej na wodach względnie osłoniętych.
- Kamizelki asekuracyjne zapewniają dostateczny stopień wyporności w odzieży lekkiej.
W kamizelkach ratunkowych powinny pływać kajakiem zwłaszcza małe dzieci są to kamizelki ze specjalnym kołnierzem, unosząc w bezpieczny sposób głowę nad wodą (leżąc na plecach). Pamiętajmy o warunkach w których pływamy, w tych warunkach doskonale zdaje egzamin kamizelka asekuracyjna. Nikt nie będzie dryfował w niej na środku morza przez 2 dni, kamizelka ta pomaga w przypadku wywrotki kajakiem.
-
Kolejną rzeczą, której nie może zabraknąć na spływie, to apteczka. Na dnach rzek i jezior można natrafić na porozbijane przedmioty, butelki. Ponadto nie wchodzimy do wody boso! Przydatne będą sandały lub obuwie z grubą podeszwą.
Kategorycznie nie wolno lekceważyć nawet małych skaleczeń. Zdarzają się przeróżne otarcia skóry, i skaleczenia. Należy odkazić taką ranę i zabezpieczyć opatrunkiem. W przeciwnym wypadku możemy dostać zakażenia. Nie wolno tłumaczyć się tym, że woda w rzece jest czysta jak kryształ. Woda jest czysta w sensie braku zanieczyszczeń przemysłowych, a drobnoustrojów w niej sporo.
-
Nie pijemy wody z rzeki. W przypadku gdy musimy, to należy ją przegotować.
-
Kategorycznie zabrania się spożywania alkoholu podczas spływu czy też wsiadania do kajaka pod jego wpływem.
-
Załoga w pierwszym kajaku ma obowiązek informowania pozostałych uczestników spływu o takich niebezpieczeństwa jak: wystające z wody pnie, duże kamienie czy powalone drzewa. Bezpośrednio przed przeszkodą powinna być tylkojedna osada, pozostałe powinny czekać na swoją kolej w odległości kilkudziesięciu metrów, tak by w razie potrzeby osoba przeprawiająca się przez przeszkodę mogła manewrować kajakiem, w tym cofnąć się, by naprostować kajak, gdy nurt zepchnie go na bok. W pozornie bezpiecznej wodzie największym niebezpieczeństwem dla kajaka jest drugi kajak. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy po wywrotce zaraz dostajemy w głowę rozpędzonym innym kajakiem!!!
-
Załoga zamykająca spływ (czerwona latarnia) nigdy nie może płynąć samotnie. Za każdym razem musi towarzyszyć jej drugi kajak.
-
Unikać należy zakładania ciężkich ubrań, które po nasiąknięciu wodą staje się dużym obciążeniem.
-
Przepływając pod mostkiem, kładką lub konarami, należy położyć się na plaży na plecy i rękoma pomagać sobie przesuwać się pod przeszkodą. Kategorycznie zabrania się pochylania w przód i na boki.
-
Należy zwracać uwagę na innych uczestników spływu, zachować kontakt wzrokowy z osadą płynącą przed i za nami.
-
Należy panować nad wiosłem, uważać by nie uderzyć innego uczestnika np. w głowę.
-
Przed wpływaniem na jeziora zawsze trzeba sprawdzić warunki pogodowe; kierunek wiatru, falę. Należy zawsze płynąć linią brzegową, zasłoniętą od wiatru.
-
Nie wolno zbliżać się do łabędzi z młodymi. Czasem nie da się ich opłynąć zwłaszcza na rzece, należy wtedy zachować ostrożność i w miarę sprawnie je ominąć.
-
O czym musimy pamiętać przed zwodowaniem kajaka?
- o zabezpieczeniu dokumentów, pieniędzy, telefonu, odzieży i bezpiecznym umieszczeniu ich w kajaku lub przekazaniu przedstawicielowi wypożyczalni do przechowania,
- o umiejętnym wchodzeniu do kajaka.
-
Jakie zachowanie daje gwarancję bezpiecznego spływu kajakowego?
- nie płyń kajakiem bez nałożonego kapoka,
- obserwuj rzekę i omijaj miejsca niebezpieczne,
- wypłacony odcinek rzeki pokonaj wychodząc z kajaka i przeciągając go parę metrów bez obciążenia,
- nie wypuszczaj z rąk wiosła,
- nie oddalaj się od grupy kajakarzy, staraj się płynąć w szyku, który daje gwarancję udzielenia pomocy,
- bądź przygotowany na wywrócenie się kajaka,
- bądź życzliwy i pomagaj na szlaku kajakowym osadom słabszym,
- udzielaj osadom słabszym bieżących wskazówek dotyczących zasad kajakowania.
-
Czego nie wolno robić na spływie kajakowym?
- zaśmiecać rzeki i jej brzegów,
- zakłócać ciszy wędkarzom,
- niszczyć przyrody.
-
Uczestnicy spływu powinni przestrzegać następujących zakazów:
-
ze względu na bezpieczeństwo:
- zakaz zwodowania kajaka bez prawidłowo założonego kapoka (kamizelki ratunkowej),
- zakaz stania i kucania w kajaku,
- zakaz siadania na burcie, dziobie i rufie,
- zakaz skakania z kajaka do wody,
- zakaz kajakowania podczas burzy z piorunami,
- zakaz nieostrożnego wychodzenia z kajaka w miejscach niebezpiecznych – najczęstszej przyczyny urazów kajakarzy (bardzo śliskie kamienie, grząski muł rzeczny itp.).
-
ze względu na narażenie się na koszty:
- zakaz wchodzenia do kajaka znajdującego się na lądzie,
- zakaz niszczenia upraw.
-
-
Etykieta wymaga:
- kulturalnego zachowania na wodzie i w miejscu postoju,
- dbałości o sprzęt,
- wzajemnej życzliwość na spływie kajakowym,
- siedzenia zawsze w kokpicie podczas kajakowania (trudno nazwać kajakarzem kogoś leżącego w kajaku, z wystającymi na zewnątrz nogami lub siedzącego na kajaku). wchodzenia do kajaka w miękkim obuwiu.
- dbania o czystość sprzętu. Po zakończonym spływie usuwamy z kajaka będącego jeszcze w wodzie zabrudzenia : błoto, piasek, śmieci.
- spokojnego i rozsądnego zachowania się na wodzie, bez wrzasków i głośnych śpiewów, co przychylnie ustosunkowuje do nas okolicznych mieszkańców,
- pozdrawianie mijanych kajakarzy poprzez podnoszenie wiosła do góry – niestety zwyczaj ten zanika.
- zaniechania palenia papierosów i picia alkoholu na wodzie.
- obowiązku każdego kajakarza do niesienia pomocy osobom, które znalazły się w niebezpieczeństwie – najpierw ratujemy ludzi a potem sprzęt.